Kemalpaşa Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No : 66 / 4 Kocaeli / İZMİT

Hizmet Galerisi Hizmet Galerisi

Yapı ruhsatı nedir sorusu ilk kez bir yapı inşaatına başlayacak olanların ve ev sahiplerinin aklını kurcalayan konulardan. Tahmin edileceği üzere imar planı hazır olan bir binanın inşasına başlamak için kanunen birtakım izinlerin alınmış olması gereklidir. Aksi takdirde süreç ilerleyemez.

Yapı inşalarına başlanması ve yapım sürecinin sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi için ilgili kanunlar gereğince alınması gereken ilk belgelerden biri de yapı ruhsatıdır. Bağlayıcı yükümlülükler ve hükümler içeren bir yapı izin belgesi niteliği taşıyan yapı ruhsatı kanuni zorunluluktur.

Peki hangi yapılar için yapı ruhsatı almak gerekir? Bu sorunun detaylı yanıtı ve daha fazlası ise prefabrik ve konteyner sektörünün öncülerinden Villa Yapı tarafından hazırlanan içeriğin devamında!

İnşaatın İlk Adımı: Yapı Ruhsatı Nedir?

Herhangi bir inşaatın yapımına başlanmadan önce alınması gereken birtakım izinlerin olduğundan söz ettik. Bu izinler sözü edilen inşaatın yapımının hukuksal açıdan kanunlara uygun ilerletilip tamamlanacağı yükümlülüğünün alındığının göstergesidir.

Kanun çerçevesinde alınan yükümlülüğün bir göstergesi de diyebileceğimiz yapı ruhsatı olmadan bir yapının inşasına başlamak mümkün değildir. Dolayısıyla 3194 sayılı İmar Kanunu doğrultusunda verilen yapı ruhsatı, aynı kanunda belirtilen kamu kurum ve kuruluşlar harici tüm yapılar için zorunluluktur.

Belirtilen kanuna göre uygun koşullar tespit edilip yapı ruhsatı verilen inşaatlar için ruhsatın geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak yapı ruhsatı alınmasının akabinde 2 yıl içerisinde inşaatın başlamış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 2 yıl içerisinde yapımına başlanan inşaatın 5 yıl içerisinde de tamamlanmış olması gerekir.